Tag Archives: Cavalier King Charles Spaniel

Nornice

Najczęstszym problemem, który dotyka większości ogrodników to gryzonie. Zaliczamy do nich m.in. nornice. Są to gryzonie z rodziny chomikowatych. Mają bardzo niewielką budowę. Podobne są do chomików. Cechą charakterystyczną jest to, że w dzień są niezauważalne, wychodzą dopiero wieczorem. Stanowią ogromny problem. Żywią się przede wszystkim owocami, warzywami, liśćmi, różnego rodzaju bezkręgowcami, drzewkami, irysami, liliami, tulipanami. Jedzą dosłownie wszystko. Ciężko jest się ich pozbyć. Można użyć podstawowych metod tzn. zakupić kota, środki które niszczą nornice lub nieco bardziej drastyczne środki w postaci elektronicznego odstraszacza na nornice. Wywołują one różnego rodzaju dźwięki, których nie wytrzymują nornice. Innym rozwiązaniem może być to, że wkładamy w dziury, które wykopały nornice kije do których zamocowane są puszki. Gdy wieje mocny wiatr puszki się obracają wywołując jednocześnie hałas, który odstrasza nornice. Nornice bardzo trudno przechytrzyć ponieważ są bardzo szybkie. Czasami nawet najgorsze metody nie działają.

Miło mi jest gościć Cię na moim blogu! Serwis który prowadzę poświęcony jest tematyce hobby. Mam nadzieję, że artykułu jakie tutaj zamieszczam Ci się podobają i będziesz wracać tutaj często oraz udzielać się w komentarzach!

Mysie serenady

Naukowcy z uniwersytetu w Wiedniu doszli do wniosku, że samiec myszy domowej, by zainteresować swoja osobą mysią samicę, śpiewa. Nie posłuchamy jednak mysich piosenek, tak jak słuchamy śpiewu ptaków, ponieważ, myszy wydają ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka. O tym, że myszy wydają dźwięki, by zwrócić uwagę samic, wiadomo było dawno, jednak dopiero teraz odkryto, że odgłosy te są na tyle skomplikowane, że mogą przypominać piosenkę. Dźwięki wydawane przez myszy pozwalają określić stopień pokrewieństwa między organizmami: dźwięki „rodzeństwa” są na tyle podobne, że według uczonych, właśnie to pozwala odróżnić organizmy spokrewnione od obcych i zapobiega w ten sposób krzyżowaniu się organizmów pokrewnych. Poza tym mysi śpiew a oczywiście za zadanie pomoc w znalezieniu samicy – one przywabiają dźwięki, a samiec wydaje je tak długo, aż znajdzie odpowiednią samicę. W pewnym stopniu przypomina to godowe pieśni ptaków. Naukowcy uważają, że w przypadku ptaków, te samce, które wykonują najbardziej skomplikowane pieśni, zwabiają największą liczbę samic. Badania mają pokazać czy tak samo jest z mysimi serenadami.