Tag Archives: gra o tron sezon 5

Ziemia, gleba, grządki

Przygotowanie miejsc pod uprawy w ogródku działkowym musi być przemyślane pod kilkoma względami. Po pierwsze grządki powinny być wytyczone w takim miejscu, aby nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po działce. Pod uwagę wziąć też trzeba ewentualną obecność czworonoga. Najlepiej uprawy umieścić w takim miejscu, żeby nie przebiegał przez nie szlak psiej trasy, takiej jaką pokonuje przy obszczekiwaniu przechodniów lub sąsiadów. W innym razie nie ma szans, żeby jakiekolwiek rosnące rośliny wytrzymały psie galopady. Niektóre uprawy najlepiej udają się w miejscach zacienionych, inne z kolei wymagają pełnej wystawy słonecznej, więc glebę dla nich przygotować należy w tych partiach ogrodu, które tym wymaganiom odpowiadają. Dobrze jest też wiedzieć, które rośliny dobrze tolerują swoje sąsiedztwo, a które wręcz przeciwnie. Pewnym problemem jest też wstępne przygotowanie ziemi. Poza odpowiednim spulchnieniem i odchwaszczeniem, trzeba zapewnić przyszłym uprawom właściwy współczynnik PH gleby i zasilenie nawozem.

Miło mi jest gościć Cię na moim blogu! Serwis który prowadzę poświęcony jest tematyce hobby. Mam nadzieję, że artykułu jakie tutaj zamieszczam Ci się podobają i będziesz wracać tutaj często oraz udzielać się w komentarzach!

Mysie serenady

Naukowcy z uniwersytetu w Wiedniu doszli do wniosku, że samiec myszy domowej, by zainteresować swoja osobą mysią samicę, śpiewa. Nie posłuchamy jednak mysich piosenek, tak jak słuchamy śpiewu ptaków, ponieważ, myszy wydają ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka. O tym, że myszy wydają dźwięki, by zwrócić uwagę samic, wiadomo było dawno, jednak dopiero teraz odkryto, że odgłosy te są na tyle skomplikowane, że mogą przypominać piosenkę. Dźwięki wydawane przez myszy pozwalają określić stopień pokrewieństwa między organizmami: dźwięki „rodzeństwa” są na tyle podobne, że według uczonych, właśnie to pozwala odróżnić organizmy spokrewnione od obcych i zapobiega w ten sposób krzyżowaniu się organizmów pokrewnych. Poza tym mysi śpiew a oczywiście za zadanie pomoc w znalezieniu samicy – one przywabiają dźwięki, a samiec wydaje je tak długo, aż znajdzie odpowiednią samicę. W pewnym stopniu przypomina to godowe pieśni ptaków. Naukowcy uważają, że w przypadku ptaków, te samce, które wykonują najbardziej skomplikowane pieśni, zwabiają największą liczbę samic. Badania mają pokazać czy tak samo jest z mysimi serenadami.